Forum

Szacowany czas lektury
Zastanawiam się, jaki konkretnie wzór stoi za przeliczaniem czasu lektury względem ilości znaków.

Wcześniej obstawialiśmy z użytkownikiem @Tomp 750 znaków/minuta tekstu zaokrąglane w górę – ale z ciekawości sprawdziłam kilka różnych opowiadań i wyniki są skrajnie różne.

Jedno z moich opowiadań na ~23k znaków zostało przeliczone na 31 minut – co by pokrywało się z teorią 750/min.
Drugie na ~33k znaków na 39 minut – chociaż 39*750 daję 29 250.
Bardzo długi tekst "Czy mnie słychać" przeliczony na 407 minut (6 godzin i 47 minut!) według mojego Writera ma 270k znaków.
Losowo wybrany tekst na 41 minut we Writerze wskazał 42 714 znaków.

Również użytkownik @Vee wielokrotnie mówiło, że dziwnie mu przelicza ten czas (czasem nawet podwajając czas lektury względem innego przelicznika).

Czy więc można poznać sekret stojący za tym wyznacznikiem?
Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Witam,
Średni czas lektury obliczany jest następująco: 200 słów na minutę... i w czasie gdy ta funkcja została dodana był to przeciętny wynik dla języka polskiego.
Dotarłem do takich danych:

Tabela 1. Średnia liczba znaków na wyraz w zależności od analizowanego gatunku tekstu
LP. / TYP TEKSTÓW / ŚREDNIA ZNAKÓW NA WYRAZ / ZAOKRĄGLONA ŚREDNIA

1 proza 5,3170 5
2 literatura faktu 5,6930 6
3 informacyjno-poradnikowe 5,9732 6
4 ogólne 6,0000 6
5 publicystyka 6,0004 6
6 urzędowe 6,1444 6
7 naukowo-dydaktyczne 6,4300 6
8 wszystkie powyżej (1–7) 5,937 6

Źródło: opracowanie UŁ na podstawie NKJP

Po (własnym) przeliczeniu: 200 wyrazów = 1060 znaków b.s. = ~1250 znaków ze spacjami NA MINUTĘ. Różnica między Marcowym wyjaśnieniem a moimi obserwacjami ok. dwukrotna.
Najnowsze opowiadanie "Pod skrzydłami Arona" ma 996 słów (5500 zn. b.s.; 6720 zn. ze sp.) czyli POWINNO być przeliczone na 5 minut, a ZOSTAŁO ocenione na 8.
Wg WordCountera [https://wordcounter.net/] tekst "Pod skrzydłami Arona" został oceniony na 3 min 38 s czasu czytania i 5 min 34 s czasu deklamowania (czytania na głos).
@Tomp Porównaj czas trwania audiobooków z obecnym szacowanym czasem lektury. Są niemal identyczne.
To ja może tylko wyjaśnię, że licznik wykazał podwójny czas czytania tekstu, bo wrzucając go wkleił mi się podwójnie, a po poprawce licznik już się nie skorygował. Trudno mówić o błędzie, bo w momencie publikacji wszystko było już jak należy 🙂
Lubię sprawdzać...
Opowiadanie autorki SateheShetani "Stary znajomy". Dostępne jako audio.
Pierwszą minutę audiobooka odrzuciłem jako niereprezentatywną, bo zawiera nazwę portalu, tytuł, autora i mnóstwo ciszy.
Druga minuta nagrania: 147 słów, 808 zn.b.s, 955 zn. ze s. Takie liczby podaje i Word i WordCounter. Ten drugi: reading time= 33 s , speaking time= 48 s.
Wychodzi 5,5 znaków/wyraz, ale że wliczono znaki interpunkcyjne, tabela UŁ potwierdza się.
Pomiędzy szybkością czytania lektorskiego a cichego zapoznawania się z tekstem jest drastyczna różnica. Lektor audiobooków nie osiągnie 200 słów/min. Nawet maszynowy (IVONA).
Z Twojego (@Marc) porównania przelicznika do lektora wychodzi około 150 słów/min. Do 200 bardzo daleko. I te 150/min dla "Pod skrzydłami Arona" (brak audiobooka) się potwierdza.
A 150 słów/min to ok. 820 zn.b.s/min (z interpunkcją) i ok. 970 zn. ze s/min.
Temat był już parokrotnie poruszany (jeszcze przed waszym pojawieniem się, szanowni przedmówcy) i doszliśmy do wniosku, że w zasadzie jakie to ma znaczenie? Według mnie to ten licznik mógłby być podkręcony spokojnie o połowę, do 300 słów na minutę, a i tak byłoby to tempo mocno relaksacyjne. Natomiast nadal nie wiem, czy ma to sens. Wystarczą dosłownie dwa-trzy przeczytane tutaj teksty i już każdy będzie mniej więcej wiedział, jak jego indywidualna szybkość czytania ma się do tej pokątnej. I sam sobie policzy w razie potrzeb 🙂
Chcesz wziąć udział w dyskusji? Zaloguj się
pokątne opowiadania erotyczne
Witamy na Pokatne.pl

Serwis zawiera treści o charakterze erotycznym, przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Decydując się na wejście na strony serwisu Pokatne.pl potwierdzasz, że jesteś osobą pełnoletnią.

Pliki cookies i polityka prywatności

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowej lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych i w celach analitycznych.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w regulaminie serwisu.