Forum

Zapis dialogów
Problem już nie raz był poruszany w komentarzach, ale w dalszym ciągu w nadsyłanych tekstach pojawiają się błędy.
Polecam artykuł znajdujący się pod poniższym linkiem pt. "Interpunkcja w dialogach czyli jak poprawnie zapisywać dialogi".

http://www.ekorekta24.pl/proza/130-interpunkcja-w-dialogach-czyli-jak-poprawnie-zapisywac-dialogi
Ja i tak będę zapisywał dialogi tak, jak chcę bo przecież

"to tylko opowiadania, do cholery!!!" ;]
Podejrzewam, że to moje opowiadanie "Korpoświat" mogło skłonić ajria do komentarza o złym zapisie dialogu. Czas by się zgadzał. Nie wiem jak to się stało, ale jak kopiowałem tekst z Google Docs do pokątnych to zniknęły wszystkie myślniki (półpauzy). Skupiony na treści opowiadania, nie zauważyłem tego przy wrzucania na pokatne.pl. Już poprawiłem zapis dialogów po opublikowaniu. Przepraszam za niewygodę w czytaniu.
@ajraia ja tylko cytuję wypowiedź swej ulubionej autorki z Pokątnych 😉
GL, umrzesz.
Też mi odkrycie. Wszyscy kiedyś umrzemy 🙂
Ja osobiście uważam, że to normalne, że amatorskie opowiadania będą miały błędy, bo autor jest od pisania, a korektą zajmują się zazwyczaj profesjonaliści. Nie można więc wymagać po amatorszczyźnie bezbłędności, bo to by było chore, zwłaszcza, że przeciętnego Nowaka czy Kowalskiego raczej nie stać na to, by sobie zatrudnić porządnego korektora do przeredagowania tekstu, a raczej żaden taki nie zająłby się sprawdzaniem błędów hobbystyczne. Jednak z drugiej strony jakieś minimum jest konieczne, gdy się chce pisać i publikować. Na wattpadzie spotkałam się z opowiadaniami pisanymi jednym ciągiem, bez myślników między wypowiedzią a czynnością, której dokonuje bohater, bez jakichkolwiek przecinków i na dodatek bez spacji po kropce. Takie coś to już naprawdę przegięcie, bo chyba każdy z nas podstawówkę skończył i taką minimalną wiedzę posiadać powinien. Jasne, że może komuś się omsknąć raz kiedyś przy ortografii czy może nie oddzielić złożonego zdania przecinkiem w odpowiednim miejscu i póki to nie zmienia znaczenia tekstu lub jest zwykłą literówką to jest okay, ale jak ktoś zawsze pisze "oni weszli na wierze" czy "Mama ma naimię aldona.A ja mam", to jest czymś na co powinno się zwracać uwagę, by w przyszłości autor nie popełniał takich banalnych błędów, zwłaszcza, gdy ma ciekawe pomysły, bo zwyczajnie byłoby szkoda tak marnować jego talent.
I w nieamatorskiej prozie zdarzają się błędy, ale to nie usprawiedliwia niechlujstwa.
Pod opowiadaniem ”Twoje życie się zmieni” (I) Zachima, Tomp napisał:
@Indragor. Nie pierwszy raz widzę, że nieumiejętnym edytorom dialogów polecasz bardzo zgrubny poradnik z jezykowedylematy. Otóż istnieje coś pełniejszego i bardziej kompetentnego: https://fantazmaty.pl/pisz/poradniki/jak-zapisywac-dialogi/#wtracenie. Sprawdź; może będziesz polecał ten?”.
Właśnie dlatego, że jest zgrubny, polecam go. Nikt w szkole podstawowej nie uczy o liczbach urojonych czy fizyce kwantowej, bo najpierw trzeba opanować podstawy, by zrozumieć resztę, czyli przejść na wyższy poziom wiedzy.
Zarzucenie osoby, która ma nikłe pojęcie (lub wcale) o edycji tekstu zbyt dużą ilością wiedzy, może spowodować efekt odwrotny od zamierzonego, typu „to jest za trudne”, „pewnie dobre dla zawodowego pisarza, ale nie dla mnie” itp. Skończyć się może tym, że w ogóle nie zapozna się z tymi zasadami.
Z drugiej strony, jeśli ktoś ma ambicję pisać dobrze, coraz lepiej, to znajdzie sobie w sieci szczegółowsze poradniki. Jeśli jednak nie ma takich ambicji, to tym bardziej szczegółowe instrukcje mu się nie przydadzą.

Może dobrą praktyką byłoby polecanie obu poradników?
Chcesz wziąć udział w dyskusji? Zaloguj się
pokątne opowiadania erotyczne
Witamy na Pokatne.pl

Serwis zawiera treści o charakterze erotycznym, przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Decydując się na wejście na strony serwisu Pokatne.pl potwierdzasz, że jesteś osobą pełnoletnią.

Pliki cookies i polityka prywatności

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowej lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych i w celach analitycznych.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w regulaminie serwisu.