Forum

Zapis cytatów tytułów w opowiadaniu
Otóż to. Kto wie, jak prawidłowo powinno się zapisywać tytuł np. czasopisma, oczywiście fikcyjnego, cytowanego przez bohatera opowiadania? Np.:

Ewa tuż przed wyjazdem pokazała mi najnowszy numer pisma Przegląd cotygodniowy, które prenumeruje…

- A może tak:

...pisma „Przegląd cotygodniowy”

...albo:

...„Przegląd cotygodniowy”

… albo użyć cudzysłowu ostrokątnego:

...pisma »Przegląd cotygodniowy«

...pisma »Przegląd cotygodniowy«


A może to bez znaczenia. Ważne tylko, aby jednolicie w całym tekście?
Tytuł można wyróżnić cudzysłowem lub kursywą, przy czym w tekście pisanym ręcznie stosuje się cudzysłów. Potrzeba wyróżnienia tytułu w jeden lub drugi sposób nie dotyczy oczywiście sytuacji, gdy jest on wyodrębniony, np. znajduje się na początku tekstu w osobnym wierszu, w linii żywej paginy lub na stronie tytułowej.
Kursywą wyróżnia się
tytuły książek, utworów literackich, dokumentów,
tytuły filmów, programów telewizyjnych i radiowych,
tytuły dzieł sztuki, utworów muzycznych,
słowa i wyrażenia obcojęzyczne (z wyjątkiem tych, które zostały włączone do polskiego systemu fleksyjnego),
wybrane elementy publikacji, takie jak: cytat, dedykacja, przedmowa, motto, didaskalia (w utworach scenicznych),
wybrane elementy tekstu naukowego, np. przykłady językowe, symbole wielkości fizycznych, łacińskie nazwy gwiazdozbiorów, nazwy systematyczne w klasyfikacji biologicznej itp.

Nie należy stosować kursywy do wyróżnienia następujących elementów (powinny być one ujmowane w cudzysłów):

tytuły gazet, czasopism,
tytuły serii wydawniczych.

(Za PWN)
Wprost nie napisano, że dotyczy to opowiadań, ale wynika z tego, że najbezpieczniej użyć tylko cudzysłowu, czyli:

„Przegląd cotygodniowy”

Dzięki, Krystyna.
Oj tam, moja strata 😉 Teraz nie będę mogła się przyczepić tego w twoim tekście; sama sobie zakneblowałam usta.

Powodzenia 🙂
@Indragor, @Krystyna To ja tylko dodam, że wszystkie słowa składające się na tytuł czasopisma (poza spójnikami) piszemy dużą literą, a więc np. "Przegląd Cotygodniowy".
Chcesz wziąć udział w dyskusji? Zaloguj się
pokątne opowiadania erotyczne
Witamy na Pokatne.pl

Serwis zawiera treści o charakterze erotycznym, przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Decydując się na wejście na strony serwisu Pokatne.pl potwierdzasz, że jesteś osobą pełnoletnią.

Pliki cookies i polityka prywatności

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies.
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowej lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych i w celach analitycznych.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w regulaminie serwisu.